Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie wątpliwości natury konstytucyjnej związanych z ratyfikowaniem Traktatu Lizbońskiego z dnia 2008-05-27.

Adresat:
KANCELARIA PREZYDENTA RP
Sygnatura:
RPO/576939/07/I/119 RZ
Data sprawy:
2008-05-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie wątpliwości natury konstytucyjnej związanych z ratyfikowaniem Traktatu Lizbońskiego.

W ostatnim czasie do Biura Rzecznika napływają liczne skargi w związku z uchwaleniem ustawy z dnia 1.04.2008 r. o ratyfikacji Traktatu z Lizbony zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, sporządzonego w Lizbonie dnia 13.12.2007 r. Zdecydowana większość skarg zawiera sugestię dokonania kontroli konstytucyjności Traktatu. Rzecznik zwrócił się zatem z prośbą o rozważenie, czy przed związaniem się przez Polskę Traktatem Lizbońskim nie byłoby celowe zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie zgodności z Konstytucją tej umowy międzynarodowej. Wątpliwości natury konstytucyjnej związane z ratyfikowaniem Traktatu Lizbońskiego, pojawiają się także w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Polska Konstytucja, w porównaniu z wieloma ustawami zasadniczymi innych państw członkowskich, zawiera nieliczne postanowienia odnoszące się do ogólnych warunków uczestniczenia Polski we Wspólnotach Europejskich i Unii Europejskiej, funkcjonowania organów władzy publicznej w ramach wykonywania zadań związanych z tym członkostwem oraz wzajemnych relacji porządków prawnych krajowego i wspólnotowego. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska również w przedmiocie konieczności rewizji Konstytucji z punktu widzenia zasad funkcjonowania Polski w strukturach Unii Europejskiej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: