Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie niezgodności z Konstytucją wytycznych wydawanych przez Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2008-05-29.

Adresat:
MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO
Sygnatura:
RPO/584806/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-05-29
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie niezgodności z Konstytucją wytycznych wydawanych przez Ministra Rozwoju Regionalnego.

Przepis art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 6.12.2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju stanowi, iż minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego, w celu zapewnienia zgodności sposobu wdrażania programów operacyjnych z prawem Unii Europejskiej oraz spełniania wymagań określanych przez Komisję Europejską, a także w celu zapewnienia jednolitości zasad wdrażania programów operacyjnych, może wydawać wytyczne.

Jak wynika z uzasadnienia ustawy, posługiwanie się przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego tego typu aktami normatywnymi ma zapewnić większą elastyczność w procesie absorpcji funduszy unijnych. Wydawanie rozporządzeń, przewidziane dotąd w ustawie z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju, w ocenie ustawodawcy, okazało się instrumentem nieodpowiadającym dynamice przydziału środków unijnych i zostało zastąpione możliwością regulowania tych kwestii poprzez wytyczne. Niniejsza zmiana może jednak budzić wątpliwości natury konstytucyjnej.

Akty prawa o charakterze wewnętrznym muszą odpowiadać ogólnemu modelowi określonemu w art. 93 Konstytucji. Analiza "Wytycznych w zakresie procedury odwoławczej dla wszystkich programów operacyjnych" z 14.08.2007 r. dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, wskazuje, iż mogło dojść do naruszenia dwóch norm konstytucyjnych: omawiane wytyczne dotyczą nie tylko jednostek organizacyjnych podległych organowi wydającemu ten akt (art. 93 ust. 1 Konstytucji) oraz mogą być w pewnych sytuacjach podstawą decyzji wobec wnioskodawców (art. 93 ust. 2 Konstytucji). Rzecznik zwrócił się z prośbą o przekazanie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: