Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie możliwości zastosowania tzw. warunkowego dozoru policji oraz zakazu zbliżania się podejrzanego (oskarżonego) do pokrzywdzonego z dnia 2008-05-23.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/453872/03/II/211 RZ
Data sprawy:
2008-05-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie możliwości zastosowania tzw. warunkowego dozoru policji oraz zakazu zbliżania się podejrzanego (oskarżonego) do pokrzywdzonego.

Rzecznik z satysfakcją przyjął zapowiedź Ministra Sprawiedliwości dotyczącą nowelizacji art. 275 k.p.k. tak, aby istniała czytelna możliwość zastosowania tzw. zakazu zbliżania podejrzanego (oskarżonego) do pokrzywdzonego. Rzecznik postuluje poszerzenie katalogu osób pokrzywdzonych, aby stosowanie zakazu zbliżania było możliwe również w sytuacji, gdy ofiarą przestępstwa popełnionego z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej jest osoba dorosła niezwiązana stosunkiem zależności ze sprawcą. Ponadto projektowany art. 275 § 3 K.p.k. nie powinien uzależniać możliwości zastosowania nakazu powstrzymywania się oskarżonego od kontaktu z pokrzywdzonym w określony sposób, od opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym w wyznaczonym przez sąd lub prokuratora terminie i określenia miejsca swojego nowego pobytu. W praktyce możliwe są bowiem takie sytuacje, gdy pokrzywdzony nie mieszka z oskarżonym, ale jest przez niego nachodzony w miejscu zamieszkania czy pobytu i narażony na dalsze ataki agresji z jego strony. Rzecznik zwrócił się o poinformowanie o ostatecznym kształcie zapisów projektu nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania karnego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: