Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komisarza Praw Człowieka Rady Europy w sprawie inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącej zacieśnienia współpracy z ombudsmanami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów Wspólnoty Niepodległych Państw z dnia 2008-06-09.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
Sygnatura:
RPO/588415/08/I/119 RZ
Data sprawy:
2008-06-09
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komisarza Praw Człowieka Rady Europy w sprawie inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącej zacieśnienia współpracy z ombudsmanami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonuje w Polsce już 20 lat. Polskie rozwiązania prawne normujące pozycję ustrojową oraz zakres kompetencji Rzecznika zostały powszechnie docenione. W dniu 7 listopada 1997 r. Regionalne Biuro na Europę i Kraje Wspólnoty Niepodległych Państw Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju - "Regionalny Program Wspierania Demokracji, Społeczeństwa Obywatelskiego i Administrowania Państwem" (UNDP) zawarło z Rzecznikiem porozumienie, na podstawie którego miał on wspierać państwa b. ZSRR, Bałkanów i Europy Środkowej w analizowaniu projektów ustaw i innych aktów prawnych dotyczących instytucji ombudsmana. Pomoc ta miała również obejmować szkolenie pracowników i usprawnianiu zarządzania biurami obsługi ombudsmanów. Rzecznik udzielał pomocy państwowym instytucjom ochrony praw jednostki m.in. Armenii, Albanii, Czech, Gruzji, Kirgistanu, czy też Słowacji, jak również jest stroną dwustronnych umów o współpracy z ombudsmanami Litwy, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy oraz Azerbejdżanu. W wystąpieniu Rzecznik postuluje zacieśnienie współpracy, pod egidą Rady Europy, z ombudsmanami krajów, w których instytucja ta nie jest na tyle mocno ustabilizowana, co w Polsce. Współpraca ta mogłaby obejmować m.in. szkolenia dla pracowników.

Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska odnośnie do takiej formy współpracy i możliwości wsparcia takiej inicjatywy przez Komisarza Praw Człowieka Rady Europy.

Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącej zacieśnienia współpracy z ombudsmanami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonuje w Polsce już 20 lat. Polskie rozwiązania prawne normujące pozycję ustrojową oraz zakres kompetencji Rzecznika zostały powszechnie docenione. W dniu 7 listopada 1997 r. Regionalne Biuro na Europę i Kraje Wspólnoty Niepodległych Państw Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju - "Regionalny Program Wspierania Demokracji, Społeczeństwa Obywatelskiego i Administrowania Państwem" (UNDP) zawarło z Rzecznikiem porozumienie, na podstawie którego miał on wspierać państwa b. ZSRR, Bałkanów i Europy Środkowej w analizowaniu projektów ustaw i innych aktów prawnych dotyczących instytucji ombudsmana. Pomoc ta miała również obejmować szkolenie pracowników i usprawnianie zarządzania biurami obsługi ombudsmanów.

Rzecznik udzielał pomocy państwowym instytucjom ochrony praw jednostki m.in. Armenii, Albanii, Czech, Gruzji, Kirgistanu, czy też Słowacji, jak również jest stroną dwustronnych umów o współpracy z ombudsmanami Litwy, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy oraz Azerbejdżanu. W wystąpieniu Rzecznik postuluje zacieśnienie współpracy, pod egidą Rady Europy, z ombudsmanami krajów, w których instytucja ta nie jest na tyle mocno ustabilizowana, co w Polsce. Współpraca ta mogłaby obejmować m.in. szkolenia dla pracowników.

Mając na uwadze inicjatywę rządu polskiego na forum międzynarodowym dotyczącą rozszerzenia Europejskiej Polityki Sąsiedztwa o wymiar wschodni, Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w sprawie możliwości podjęcia i realizacji przez Rzecznika wspomnianej inicjatywy na forum międzynarodowym, a także co do możliwości jej wsparcia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: