Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie problemu braku zainteresowania ze strony Policji sytuacją osób pokrzywdzonych znęcaniem z dnia 2008-06-25.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie problemu braku zainteresowania ze strony Policji sytuacją osób pokrzywdzonych znęcaniem.
Spośród wpływających do Rzecznika wniosków pochodzących od ofiar przestępstw, wciąż dominują wnioski od osób pokrzywdzonych znęcaniem, które skarżą się na fakt dalszych ataków agresji ze strony osób podejrzewanych, często mimo toczącego się postępowania karnego czy interwencji Policji i na brak działań organów procesowych zmierzających do odseparowania od nich osób podejrzanych o znęcanie.
W skargach kierowanych do Rzecznika przez pokrzywdzonych znęcaniem dominują następujące kwestie: nieumiejętność profesjonalnej diagnozy sytuacji i zastosowania odpowiednich procedur, brak adekwatnego do sytuacji pouczenia o przysługujących pokrzywdzonym środkach działania, powolne reagowanie na zgłoszenia próśb o pomoc i interwencje sprowadzające się do pouczenia, mimo że podczas wcześniejszych interwencji pouczenia nie dawały efektu, oraz stronniczość w przypadku, gdy osobą podejrzewaną o znęcenie jest funkcjonariusz Policji. Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie i powiadomienie o podjętych działaniach.