Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nagrywania w aresztach śledczych rozmów adwokatów z ich klientami z dnia 2008-06-30.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/582026/08/II/212 RZ
Data sprawy:
2008-06-30
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nagrywania w aresztach śledczych rozmów adwokatów z ich klientami.

Z publikacji "Adwokaci obawiają się nagrań w aresztach" zamieszczonej w dzienniku "Rzeczpospolita" z 14 lutego 2008 r. wynika, iż Naczelna Rada Adwokacka podjęła w dniu 13 lutego 2008 r. uchwałę, w której wskazuje, że używanie urządzeń nagrywających w aresztach prowadzi do naruszenia prawa do rzetelnego procesu. W odpowiedzi na pytanie Rzecznika dotyczące tej materii, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej poinformował, że Naczelna Rada Adwokacka zbadała sygnały dotyczące praktyki w poszczególnych izbach, związane z monitorowaniem spotkań adwokatów - obrońców z klientami w aresztach śledczych i zakładach karnych.

Ponadto, w uchwale z dnia 9 lutego 2008 r. Naczelna Rada Adwokacka wyraziła głębokie zaniepokojenie informacjami o stosowaniu w aresztach śledczych środków technicznych monitorujących rejestrowanie przebiegu rozmów obrońców z klientami, co może prowadzić do naruszenia prawa do rzetelnego procesu, a w szczególności do efektywnej i nieskrępowanej obrony. Nadto wskazano, iż korzystanie ze środków technicznych w celu rejestrowania przebiegu rozmów obrońców z ich klientami budzi także wątpliwości, co do legalności ich stosowania oraz narusza prawo do prywatności. Z danych udostępnionych Rzecznikowi wynika, iż w okręgu Rady Adwokackiej w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, ujawniono przypadki umieszczania w aresztach śledczych i zakładach karnych kamer lub innych urządzeń rejestrujących przebieg spotkań adwokatów z klientami. Sygnalizowana przez Naczelną Radę Adwokacką praktyka może wskazywać na naruszenie prawa do obrony, dlatego też Rzecznik zwrócił się o poinformowanie, czy przedstawiony problem jest przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Sprawiedliwości, a także, czy i ewentualnie, jakie działania zostały podjęte w celu jego rozwiązania.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: