Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie zapewnienia respektowania przez kierownictwo jednostek penitencjarnych obowiązujących przepisów, dotyczących stosowania urządzeń telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych z dnia 2008-07-30.

Adresat:
DYREKTOR GENERALNY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ
Sygnatura:
RPO/566351/07/VII/708.2 RZ
Data sprawy:
2008-07-30
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół do spraw Wykonywania Kar
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie zapewnienia respektowania przez kierownictwo jednostek penitencjarnych obowiązujących przepisów, dotyczących stosowania urządzeń telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych.

W ostatnim czasie do Rzecznika coraz liczniej wpływają skargi od osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, dotyczące stosowania kamer telewizji przemysłowej w tych jednostkach. Osadzeni skarżą się na stosowanie kamer w pomieszczeniach, w których dokonuje się kontroli osobistej osadzonych, w łaźniach i celach mieszkalnych, innych niż przeznaczone dla skazanych zakwalifikowanych do kategorii więźniów tzw. niebezpiecznych.

Ze skarg wynika, że stosowanie monitoringu w jednostkach penitencjarnych jest znacznie rozszerzane, poza zakres wyznaczony obowiązującymi przepisami. W sprawie dopuszczalności stosowania kamer telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych Rzecznik zwracał się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej już wcześniej (wystąpienie z dnia 29.01.2008 r. RPO-572925/07). Rzecznik postulował wówczas doprecyzowanie w przepisach zasad stosowania monitoringu w jednostkach penitencjarnych. Dyrektor Generalny Służby Więziennej zapewnił, że wszelkie nieprawidłowości w zakresie praktyki stosowania monitoringu mają charakter incydentalny, a przedmiotowe kwestie zostaną uwzględnione w pracach nowelizacyjnych nad Kodeksem karnym wykonawczym. Do czasu ich uregulowania Centralny Zarząd Służby Więziennej będzie podejmował czynności mające na celu zapobieganie uchybieniom w tym zakresie. Niestety, skargi wpływające do Rzecznika w tej sprawie wskazują, że problem zamiast zmniejszać się, wciąż rośnie. Rzecznik zwrócił się o podjęcie stosownych czynności w celu zapewnienia respektowania przez kierownictwo jednostek penitencjarnych obowiązujących przepisów, dotyczących stosowania urządzeń telewizji przemysłowej w zakładach karnych i aresztach śledczych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: