Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie zawiadamiania Policji o przypadkach maltretowania dzieci i przemocy w rodzinie z dnia 2008-07-30.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie zawiadamiania Policji o przypadkach maltretowania dzieci i przemocy w rodzinie.
Rzecznik otrzymał niedawno liczne sygnały pochodzące od osób mogących być świadkami przemocy i maltretowania dzieci, wskazujące na niechęć z ich strony do powiadamiania organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rodziców i opiekunów małoletnich, ze względu na lęk przed sprawcami.
Analiza postępowania niektórych sprawców znęcania w sprawach będących przedmiotem zainteresowania Biura Rzecznika i innych sygnałów pochodzących od samych pokrzywdzonych znęcaniem (ofiar przemocy w rodzinie) wskazuje m.in. na to, że sprawcy często korzystają z przysługujących im uprawnień, aby wziąć odwet na zawiadamiających i świadkach, czy też zniechęcić ich do składania zeznań. Sprawcy niejednokrotnie składają liczne zawiadomienia o popełnieniu przestępstw czy wykroczeń przez osoby występujące w charakterze zawiadamiających i świadków, w dotyczących ich sprawach karnych. Sprawy najczęściej są umarzane, ale osoby te angażowane są w czynności z nimi związane, poprzez wezwania i przesłuchania. Zawiadamiający sprawcy nie obawiają się konsekwencji prawnych związanych ze swoimi działaniami lub podejmują ryzyko w związku z chęcią uniknięcia odpowiedzialności w sprawie karnej, w której zagrożenie karą jest o wiele wyższe. Rzecznik zwrócił się o powiadomienie, czy został wypracowany model działania Policji w przypadku, gdy zgłaszający jednocześnie wskazuje na lęk przed sprawcą i czy planowana jest kampania informacyjna mająca zachęcić obywateli do współpracy z Policją i ułatwić im zgłaszanie przypadków maltretowania dzieci.