Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie kontroli przestrzegania praw obywatelskich żołnierzy w 8 Bazie Lotniczej i 13 eskadrze lotnictwa transportowego w Krakowie z dnia 2008-09-05.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie kontroli przestrzegania praw obywatelskich żołnierzy w 8 Bazie Lotniczej i 13 eskadrze lotnictwa transportowego w Krakowie.
Do najistotniejszych problemów należy zaliczyć niski poziom wyszkolenia młodej kadry, sprawę służby kobiet będących na urlopach macierzyńskich (obowiązujące przepisy nie zezwalają na zastąpienie kobiety-żołnierza innym żołnierzem, na czas nieobecności), brak możliwości awansowania pilotów z uwagi na zaniżenie etatów, co prowadzi do odchodzenia ze służby dobrze wyszkolonego personelu latającego. Uregulowania wymaga też sprawa ubezpieczenia pilotów wykonujących loty do Iraku i Afganistanu. Obecnie wypełniają oni druki ubezpieczeniowe, tak jak żołnierze pełniący służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych, mimo iż nie wchodzą w ich skład. W rezultacie zajścia zdarzenia objętego polisą ubezpieczeniową, mogą być poważne trudności z wypłatą odszkodowania. Piloci nie otrzymują także dodatków za loty w strefy działań wojennych. Szybkich decyzji wymaga problem obsady i szkolenia załóg samolotów. Na jeden samolot powinny być trzy wyszkolone załogi, a jest jedna. Stanowiska służbowe są nieadekwatne (zbyt niskie) do odpowiedzialności i zakresu wykonywanych zadań. Bardzo krytycznie został oceniony stan funkcjonowania wojskowej służby zdrowia. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wstrzymała możliwość wykupu lokali służbowych, nie informując o powodach takiej decyzji, ani do jakiego czasu będzie obowiązywała. Rzecznik zwrócił się o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie przedstawionych problemów.