Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie terminu przedawnienia przewinień dyscyplinarnych popełnianych przez sędziów z dnia 2008-09-19.

Adresat:
KRAJOWA RADA SĄDOWNICTWA
Sygnatura:
RPO/502338/05/IV/401.4 RZ
Data sprawy:
2008-09-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie terminu przedawnienia przewinień dyscyplinarnych popełnianych przez sędziów.

Specyfiką sędziowskich przewinień dyscyplinarnych jest to, że informacje o nich zostają ujawnione często dopiero po znacznym upływie czasu od popełnienia czynu np. po rozpatrzeniu sprawy przez sądy wyższych instancji. Osoby pokrzywdzone takim czynem dowiadują się więc o nim z bardzo dużym opóźnieniem, np. na skutek wytyku uczynionego w trybie art. 40 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Ze względu na zakres czynności władczych powierzonych sędziemu, jego przewinienia dyscyplinarne mogą być czynami o znacznej społecznej doniosłości. Zgodnie z art. 108 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych , po upływie trzech lat od chwili czynu nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego. Jest to termin na tyle krótki, że wiele czynów stanowiących ewidentnie przewinienia dyscyplinarne, nie zostaje osądzonych.

Do Rzecznika zwracają się osoby, które zostały pokrzywdzone przewlekłością postępowania bądź ewidentnie wadliwym orzeczeniem sądowym, co zostało potwierdzone w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Niestety, na gruncie prawa krajowego okoliczność ta nie rodzi żadnych konsekwencji, chociażby dyscyplinarnych w stosunku do osoby sędziego. Pokrzywdzeni są informowani przez organy sądownictwa dyscyplinarnego, że podjęcie jakichkolwiek czynności nie jest możliwe z uwagi na upływ terminu przedawnienia karalności. Sytuacja ta jest odbierana przez skarżących jako naruszająca poczucie sprawiedliwości. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o przekazanie informacji o stanowisku Krajowej Rady Sądownictwa w przedmiocie regulacji art. 108 Prawa o ustroju sądów powszechnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: