Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zastrzeżeń dotyczących ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 2008-09-23.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/578571/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2008-09-23
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zastrzeżeń dotyczących ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Rzecznik zasygnalizował, iż nadal pozostaje niewykonany wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 20.03.2007 r. w sprawie A. Tysiąc przeciwko Polsce. Mając na względzie konieczność zapewnienia odpowiedniej ochrony podstawowych dóbr każdego człowieka, tj. życia i zdrowia, Rzecznik przedstawił uwagi dotyczące ustawy z dnia 7.01.1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, licząc, że Rada Ministrów podejmie działania mające na celu wyeliminowanie z obrotu prawnego przepisów wywołujących uzasadnione wątpliwości w świetle unormowań Konstytucji oraz uzupełnienie występujących luk prawnych. Rzecznik przedstawił zastrzeżenia dotyczące sposobu sformułowania jednej z przesłanek określających wyjątki od generalnej zasady zakazu przerywania ciąży tj. "zagrożenie dla (

) zdrowia kobiety" (art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy). Przepis ten jest niedostatecznie określony, a sama przesłanka wydaje się arbitralna - ustawodawca dowolnie zrównał wartość, jaką jest życie płodu, z szeroko rozumianym zdrowiem kobiety ciężarnej. Ustawodawca, dokonując w 1996 r. nowelizacji ustawy pominął istniejącą uprzednio przesłankę "poważnego zagrożenia dla zdrowia" jako dookreślającą warunki niekaralności przerywania ciąży ze względu na zdrowie matki. Arbitralność przepisu wzmacnia dodatkowo brak ograniczenia czasowego dopuszczalności aborcji oraz brak określenia trybu postępowania zmierzającego do stwierdzenia zajścia tej przesłanki. Obowiązującej regulacji można zarzucić niezgodność z niektórymi normami Konstytucji. Wobec wagi problemu i braku satysfakcjonujących odpowiedzi Ministra Zdrowia i Ministra Sprawiedliwości na wystąpienie Rzecznika w tej sprawie z dnia 25.01.2008 r., Rzecznik zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o przedstawienie stanowiska.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: