Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie opieki konsularnej nad obywatelami polskimi przebywającymi za granicą z dnia 2008-09-29.
Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie opieki konsularnej nad obywatelami polskimi przebywającymi za granicą.
Rzecznik z wielkim zadowoleniem przyjął decyzję Ministra Spraw Zagranicznych o otwarciu Konsulatu RP w Reykjaviku na terenie Republiki Islandii. Już w sierpniu 2006 r. Rzecznik zwracał uwagę na konieczność utworzenia takiej placówki (RPO-528495 z dnia 16 sierpnia 2006 r. oraz 23 listopada 2006). Decyzja o otwarciu Konsulatu RP w Reykjaviku może być z pewnością odczytywana jako pozytywny sygnał ze strony władz polskich, jednak potrzeby i oczekiwania naszych rodaków przebywających za granicą są znacznie większe. I tak, np. Polacy mieszkający we Frankfurcie nad Menem w Republice Federalnej Niemiec zwrócili się do Rzecznika z prośbą o wsparcie w otwarciu polskiej placówki dyplomatycznej w tym mieście. Wskazują oni, iż liczba obywateli polskich zamieszkujących we Frankfurcie nad Menem wynosi około 6000. Bez wątpienia potrzebują oni pomocy i opieki konsularnej, tym bardziej, iż istniejący do tej pory Konsulat RP w Lipsku ma zostać zamknięty z dniem 31 grudnia 2008 r. Niepokój Rzecznika budzą także alarmujące wiadomości nadchodzące z Wielkiej Brytanii, gdzie istniejące polskie konsulaty nie radzą sobie z obsługą przebywających na Wyspach setek tysięcy emigrantów. Przed placówkami ustawiają się długie kolejki, a urzędnicy nie odbierają telefonów. W konsekwencji emigranci nie mogą miesiącami załatwić podstawowych formalności, takich jak odtworzenie dokumentów czy uzyskanie porady prawnej. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o poinformowanie o dalszych planach Ministerstwa Spraw Zagranicznych związanych z zapewnieniem opieki konsularnej jak największej liczbie Polaków przebywających zagranicą.