Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów gimnazjalnych, obniżenia wieku nauczania obowiązkowego oraz łączonych lekcji w szkołach podstawowych w gminach wiejskich z dnia 2008-10-02.
Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów gimnazjalnych, obniżenia wieku nauczania obowiązkowego oraz łączonych lekcji w szkołach podstawowych w gminach wiejskich.
W wystąpieniu Rzecznik przedstawił nierozwiązane do tej pory problemy sygnalizowane w skargach do Rzecznika kierowanych w roku szkolnym 2007/2008. W wystąpieniu z dnia 24 kwietnia 2008 r. (RPO-588086-I/08) Rzecznik zwrócił uwagę na sytuację uczniów tych szkół, w których nauczyciele języka polskiego nie przerobili żadnej z dwóch lektur, do których odnosiło się wysoko punktowane pytanie w części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. W konsekwencji uczniowie ci zostali pozbawieni możliwości kształcenia się w renomowanych szkołach średnich. Proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwiązania zaistniałej sytuacji - jako nieprecyzyjne i ogólnikowe - nie mogą, w ocenie Rzecznika, przynieść oczekiwanych efektów. Rzecznik skierował zatem w dniu 11 czerwca 2008 r. kolejne wystąpienie w tej sprawie, prosząc jednocześnie o poinformowanie o planowanych działaniach mających na celu uniknięcie podobnych nieprawidłowości. Niestety, nie otrzymał odpowiedzi na ostatnie wystąpienie.
Rzecznik z uwagą obserwuje przygotowania MEN do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci w wieku lat sześciu. Po analizie napływających skarg rodziców, Rzecznik zwrócił się w marcu 2008 r. do Ministerstwa o przedstawienie szczegółowej koncepcji przygotowywanej reformy. Dotychczas jednak nie otrzymał odpowiedzi. Ponadto Rzecznik nadal oczekuje na odpowiedź w kwestii podnoszonego w skargach rodziców dzieci uczęszczających do publicznych szkół podstawowych w gminach wiejskich, problemu tzw. lekcji łączonych, tj. wspólnych zajęć dydaktycznych, podczas których naukę pobierają uczniowie starszych i młodszych klas tej samej szkoły.