Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby zniesienia ustawowego obowiązku osobistego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni z dnia 2008-10-09.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby zniesienia ustawowego obowiązku osobistego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni.
Rzecznik został poinformowany we wcześniejszej korespondencji dotyczącej przedmiotowej sprawy, że prace legislacyjne nad regulacjami, które umożliwią członkom spółdzielni uczestnictwo w walnym zgromadzeniu spółdzielni przez pełnomocnika, zostaną podjęte po nadesłaniu opinii wszystkich właściwych ministrów. Poselski projekt ustawy Prawo spółdzielcze (druk nr 1035) zawiera art. 21 ust. 2, będący w istocie powtórzeniem obowiązującego przepisu art. 36 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, statuującego obowiązek osobistego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni. Przedmiotowy projekt oprócz przepisów ogólnych, mających zastosowanie do wszystkich spółdzielni, w sposób szczególny odnosi się do pięciu rodzajów spółdzielni: rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych, pracy, rzemieślniczych, uczniowskich. Jak natomiast zostało wskazane w uzasadnieniu do ww. projektu ustawy, brak regulacji szczególnych w zakresie spółdzielni mieszkaniowych wynika z nierozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny kwestii zgodności z Konstytucją licznych przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz jej ostatniej nowelizacji. Mając na uwadze powyższe, Rzecznik zwrócił się o wskazanie, czy w Ministerstwie Sprawiedliwości nadal trwają przygotowania do zmiany przepisu zakazującego udzielania pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu, a jeżeli tak, to na jakim obecnie znajdują się etapie.