Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie udzielenia przez organy i instytucje podległe Prezesowi Rady Ministrów zaległych odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 2008-10-08.
Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie udzielenia przez organy i instytucje podległe Prezesowi Rady Ministrów zaległych odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich w systemie organów państwowych zajmuje szczególne miejsce i pełni specyficzną rolę. Jako konstytucyjny organ ochrony prawa znajduje się poza klasycznym, trójdzielnym podziałem organów władzy. Wykonując powierzone mu obowiązki obserwuje, a także staje się swoistym recenzentem tych działań, które rzutują na sferę wolności i praw człowieka i obywatela. Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich przewiduje szereg uprawnień, dzięki którym Rzecznik może skutecznie pomagać skarżącym się podmiotom w ochronie ich wolności i praw. Jednocześnie ustawa ta statuuje po stronie organu, organizacji czy instytucji, do których zwróci się Rzecznik, obowiązek współdziałania i udzielania mu pomocy, w tym poprzez ustosunkowywanie się do ogólnych ocen, uwag i opinii Rzecznika (art. 17), bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 30 dni.
Rzecznik podkreślił, że co do zasady jego współpraca z organami władzy wykonawczej jest zadowalająca. Niestety, część jego wystąpień pozostaje bez odpowiedzi. Stanowi to naruszenie obowiązku prawnego i służbowego leżącego po stronie adresata wystąpień. Może to też niekiedy wywoływać, oby niesłusznie, wrażenie, iż niektóre zgłaszane przez obywateli problemy, podejmowane przez Rzecznika, są ignorowane. Wobec powyższego, Rzecznik zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o spowodowanie udzielenia przez podległe organy i instytucje zaległych odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika.