Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie odszkodowań dla osób pokrzywdzonych w wyniku wypadków komunikacyjnych z dnia 2008-10-23.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie odszkodowań dla osób pokrzywdzonych w wyniku wypadków komunikacyjnych.
Rzecznik otrzymuje wnioski od osób pokrzywdzonych wypadkami drogowymi, które podnoszą, iż dochodzenie roszczeń od sprawcy wypadku jest utrudnione ze względu na fakt odłożenia momentu zasądzenia odszkodowania do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie karnej, co oznacza wielomiesięczny, a często dłuższy okres oczekiwania. Tymczasem, osoby pokrzywdzone w wypadku drogowym największej pomocy wymagają zaraz po nim. Zwłoka w przyznaniu im odszkodowania powoduje często nieodwracalne konsekwencje dla stanu ich zdrowia.
W poprzedniej kadencji Parlamentu, rząd skierował do Sejmu projekt zmiany Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw, w celu poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, które doznały szkody majątkowej lub/i uszczerbku zdrowotnego, w wyniku czynu sprawcy, którego skutki są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej lub takim obowiązkowym ubezpieczeniem objęte być powinny. Regulacja ta nie stała się jednak przedmiotem prac legislacyjnych Sejmu, ze względu na jego przedterminowe rozwiązanie. W przyjętym w 2008 r. przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz innych ustaw nie znalazły się powyższe rozwiązania.
Dla zapewnienia właściwej ochrony prawa do zdrowia osób pokrzywdzonych wypadkami drogowymi konieczne jest stworzenie możliwości uzyskiwania już toku procesu karnego (na etapie postępowania przygotowawczego) świadczenia tymczasowego. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska, a także poinformowanie o motywach zaniechania prac nad nowelizacją powyższych unormowań i czy projektowane jest ich podjęcie.