Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego dotyczącej procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia z dnia 2008-11-07.

Adresat:
PROKURATOR GENERALNY
Sygnatura:
RPO/578573/08/II/211 RZ
Data sprawy:
2008-11-07
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego dotyczącej procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia.

W poprzedniej kadencji Parlamentu, rząd przygotował i skierował do Sejmu projekt zmiany Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw (projekt z dnia 12 września 2007 r., druk sejmowy nr 2177). W projekcie tym przewidziano m.in. zmianę unormowań zawartych w art. 55 i w art. 330.

Projektowane zmiany polegać miały przede wszystkim na tym, jeśli sąd rozpoznający zażalenie na rozstrzygnięcia prokuratora o odmowie wszczęcia lub umorzeniu postępowania przygotowawczego uznawał, że w materiale dowodowym istnieją luki, które należy uzupełnić, konsekwentnie nakazywał prokuratorowi podejmowanie odpowiednich czynności dowodowych. Dopiero w sytuacji, w której sąd nie podzielał oceny prawnej lub faktycznej prokuratora, ale uznawał materiał dowodowy za kompletny i uchylał postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia lub umorzeniu postępowania przygotowawczego, pokrzywdzony zyskiwał prawo do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia, jeżeli prokurator ponownie odmówił ścigania.

Projektowane unormowania stwarzały realną kontrolę działalności prokuratorskiej, a także nie nakładały na pokrzywdzonego - niedysponującego w tym zakresie uprawnieniami właściwymi dla oskarżyciela publicznego - obowiązku gromadzenia materiału dowodowego. Ponadto, chroniły sądy (i osoby niesłusznie oskarżane) przed napływem nieuzasadnionych aktów oskarżenia.

W przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2008 r. projekcie nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz innych ustaw, nie znalazły się analogiczne do przytoczonych wyżej uregulowania. Rzecznik zwrócił się zatem o zajęcie stanowiska wobec przedstawionego problemu, a także poinformowanie o motywach zaniechania prac nad nowelizacją powyższych unormowań i czy projektowane jest ich podjęcie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: