Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie braku prawnej możliwości skutecznego ścigania czynu lekarza podlegającego na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego z dnia 2008-11-20.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/533891/06/II/211 RZ
Data sprawy:
2008-11-20
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie braku prawnej możliwości skutecznego ścigania czynu lekarza podlegającego na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego.

W wystąpieniach z dni: 16 czerwca 2006 r. i 14 maja 2008 r. Rzecznik poruszył problem niemożności skutecznego ścigania czynu polegającego na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego. W wystąpieniach tych wskazano w szczególności, iż podstawy do prowadzenia postępowania karnego nie może stanowić treść art. 157a k.k., albowiem warunkiem przestępności jest umyślność spowodowania skutku, o którym mowa w tym przepisie, co wynika z zasady wyrażonej w art. 8 k.k. W odpowiedzi z dnia 27 czerwca 2008 r. Rzecznik został poinformowany, iż ze względu na wagę przedstawionego problemu dotyczącego gwarancji zasady ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia do śmierci, w Ministerstwie Sprawiedliwości rozważone zostanie podjęcie prac nad nowelizacją kodeksu karnego w tym zakresie. Jak jednak wynika z lektury projektów ustaw nowelizujących kodeks karny, zamieszczonych na internetowych stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, jak również rządowych projektów ustaw skierowanych w tym zakresie do Sejmu, do tej pory nie została przygotowana nowelizacja art. 157a k.k., penalizująca czyn polegający na nieumyślnym spowodowaniu uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu. Rzecznik zwrócił się zatem o poinformowanie go, czy podjęte zostały prace nad nowelizacją wskazanego przepisu oraz - ewentualnie - na jakim etapie znajduje się obecnie proces legislacyjny, dotyczący omawianego problemu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: