Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w zakresie regulacji dotyczących meczów piłki nożnej z dnia 2008-12-01.

Adresat:
SEJM KOMISJA ADMINISTRACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
Sygnatura:
RPO/602795/08/I/8.1 RZ
Data sprawy:
2008-12-01
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w zakresie regulacji dotyczących meczów piłki nożnej.

W związku z toczącymi się w Sejmie pracami nad rządowym projektem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (druk sejmowy nr 1074), Rzecznik wyraził wątpliwości co do zgodności niektórych jej przepisów z konstytucyjnym prawem dostępu do dóbr kultury, w tym dóbr kultury fizycznej. Omawiany projekt ustawy proponuje uregulowanie kwestii związanej z tzw. zakazami klubowymi, nakładanymi przez organizatora meczu piłki nożnej na osobę, która dopuściła się naruszenia regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy albo swoim zachowaniem stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób biorących udział w imprezie. Jest to bez wątpienia krok w stronę ograniczenia arbitralności władz klubowych w zakresie stosowania powyższych zakazów, która wynika z braku w obecnie obowiązującej ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych przepisów normujących omawianą problematykę. Nadal jednak, w ocenie Rzecznika, proponowane ustawowe rozwiązania wydają się niewystarczające. Należałoby rozważyć możliwość przyznania kibicom środka odwoławczego w celu kontroli decyzji organizatora o nałożeniu zakazu klubowego, bądź pozostawienie uprawnienia do nakładania środków zakazujących wstępu na imprezy sportowe wyłącznie w gestii sądu. Należałoby także przyznać stowarzyszeniom kibiców m.in. prawo wypowiadania opinii o regulaminach korzystania z obiektów sportowych oraz możliwość organizacji przejazdów zorganizowanych. Ponadto nieuzasadniony wydaje się wymóg posługiwania się podpisem elektronicznym przy zakupie biletu za pośrednictwem środków indywidualnego porozumiewania się na odległość. Rzecznik zwrócił się o rozważenie możliwości wprowadzenia stosownych poprawek do projektu ustawy.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2009-01-19
Opis odpowiedzi: