Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



kasacja na rzecz Pawła C. od prawomocnego wyroku łącznego Sądu Rejonowego w O. z dnia 23 listopada 2007 r z dnia 2008-12-02.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/584038/08/II/203.1 RZ
Data sprawy:
2008-12-02
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

kasacja na rzecz Pawła C. od prawomocnego wyroku łącznego Sądu Rejonowego w O. z dnia 23 listopada 2007 r.

Rzecznik zarzucił temu wyrokowi rażące i mające istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa procesowego (art. 443 k.p.k.), polegające na wydaniu w sprawie przekazanej do ponownego rozpoznania, orzeczenia surowszego niż uchylone, mimo zaskarżenia uchylonego wyroku łącznego wyłącznie na korzyść skazanego. Rzecznik wniósł o uchylenie wyroku łącznego Sądu Rejonowego w O. w zaskarżonej części i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Wydanie wyroku łącznego z dnia 23 listopada 2007 r. spowodowało, że suma kar pozostałych do odbycia Pawłowi C. za przestępstwa, które uprzednio zostały uznane za pozostające w realnym zbiegu (popełnione zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych czynów) przekracza o 4 miesiące karę łączną, która została orzeczona za przedmiotowe czyny w uchylonym wyroku łącznym z dnia 28 czerwca 2007 r. zaskarżonym wyłącznie na korzyść oskarżonego. Określony w art. 443 k.p.k. tzw. zakaz pośredni reformationis in peius stanowi jednoznacznie, że jedynie w przypadku zaskarżenia orzeczenia na niekorzyść oskarżonego, z wyjątkami określonymi w ustawie, dopuszczalne jest, po uchyleniu orzeczenia sądu pierwszej instancji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania, wydanie orzeczenia surowszego. Z uwagi na to, że wyrok łączny Sądu Rejonowego nie został zaskarżony na niekorzyść skazanego oraz nie zachodziły okoliczności wyłączające obowiązywanie zakazu reformationis in peius, zaskarżone w kasacji orzeczenie zapadło z rażącym naruszeniem prawa procesowego.