Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie działań funkcjonariuszy Policji w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z dnia 2008-12-08.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/602896/08/II/208.1 RZ
Data sprawy:
2008-12-08
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie działań funkcjonariuszy Policji w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Do Rzecznika zwróciła się Prezes SDP, przedstawiając następującą sprawę. W dniu 31 października 2008 r. do biura SDP przybyło dwóch oficerów z KGP, którzy - po wylegitymowaniu - zwrócili się z prośbą o udostępnienie na potrzeby Centralnego Biura Śledczego czystych legitymacji Stowarzyszenia. Jako podstawę prawną prośby podali art. 20a ustawy z dnia 6.04.1990 r. o Policji. Prezes SDP odmówiła wydania blankietów i poprosiła oficerów o przedstawienie stosownego wniosku na piśmie. Wniosek taki jednakże do dnia 12.11.2008 r. nie został jej przedłożony. Analiza opisanego zdarzenia nasuwa wątpliwości co do legalności i zasadności żądania funkcjonariuszy Policji. Jak bowiem wynika z art. 20a ustawy o Policji, przy wykonywaniu czynności operacyjno - rozpoznawczych policjanci, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach także inne osoby, mogą posługiwać się dokumentami, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących policjanta (innej osoby) oraz środków, jakimi posługuje się przy wykonywaniu zadań służbowych. Organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego mają obowiązek, w granicach swojej właściwości, udzielania Policji niezbędnej pomocy w zakresie wydawania i zabezpieczania odpowiednich dokumentów. W przedstawionej sytuacji SDP nie było podmiotem obowiązanym do współpracy z Policją na podstawie art. 20a ust. 3b ustawy o Policji. Wątpliwość budzi także sposób, w jaki policjanci próbowali uzyskać blankiety legitymacji SDP, w szczególności zaś brak pisemnego wniosku. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się o dokonanie oceny zasadności i legalności opisanych działań funkcjonariuszy Policji oraz poinformowanie o zajętym stanowisku, a w szczególności, czy w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające oraz - ewentualnie - czy zostało skierowane zawiadomienie do właściwej prokuratury.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: