Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie potrzeby właściwej interpretacji treści art. 49 § 1 k.p.k. przez sądy, korzystnej dla osób pokrzywdzonych przestępstwem z dnia 2008-12-10.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/547812/06/II/211 RZ
Data sprawy:
2008-12-10
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie potrzeby właściwej interpretacji treści art. 49 § 1 k.p.k. przez sądy, korzystnej dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o reakcję na zgłaszane naruszenia praw i problemy ofiar przestępstw. Podstawowym problemem jest zawężająca interpretacja art. 49 Kodeksu postępowania karnego przez organy wymiaru sprawiedliwości, polegająca na bezzasadnym odstępowaniu od rozważania, czy w przypadku danego czynu nie doszło do bezpośredniego naruszenia lub zagrożenia przez przestępstwo dobra prawnego konkretnych osób fizycznych. Sądy niejednokrotnie uznają, iż mimo istnienia osób, które poniosły wymierne straty skutkiem przestępstwa, w przypadku niektórych przestępstw pokrzywdzony jest abstrakcyjny i nie istnieje zatem dająca się wymienić z imienia i nazwiska ofiara przestępstwa (problem ten występuje głównie w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości). Rzecznik zwrócił się zatem do Ministra Sprawiedliwości o spowodowanie zbadania przedstawionego problemu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: