Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie zakresu podmiotowego obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych przez pracowników Komendy Głównej Policji z dnia 2008-12-22.
Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie zakresu podmiotowego obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych przez pracowników Komendy Głównej Policji.
Do Rzecznika wpłynęła skarga indywidualna dotycząca Decyzji nr 113 w sprawie udzielenia upoważnienia do realizacji zadań dotyczących oświadczeń majątkowych zobowiązanych pracowników KGP oraz trybu postępowania w tym zakresie, wydanej przez Komendanta Głównego Policji w dniu 27 lutego 2008 r. W załączniku do Decyzji, zatytułowanym "Wykaz stanowisk występujących w Komendzie Głównej Policji, których zajmowanie, objęcie lub opuszczenie skutkuje obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych przez zobowiązanych pracowników", wymieniono m.in. radcę prawnego.
Zakresem Decyzji objęto kwestie unormowane w art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Przepis ten określa podmiotowy zakres obowiązku złożenia oświadczenia o stanie majątkowym. Radca prawny, który złożył skargę do Rzecznika, nie jest zobowiązany, na mocy powyższego przepisu do złożenia oświadczenia majątkowego, jednak został objęty obowiązkiem wynikającym z Decyzji Komendanta Głównego Policji. W ocenie Rzecznika, Decyzja ta wywołuje poważne wątpliwości co do jej zgodności z obowiązującym prawem, bowiem nakazuje stosować ustawę o ograniczeniu działalności gospodarczej do szerszego kręgu osób, niż wynika to z samej ustawy. Rzecznik podkreślił, że zasadą działania władz publicznych, w tym także Policji, jest podejmowanie tylko takich działań, na które pozwala im obowiązujące prawo. Zgodnie z art. 7 Konstytucji, organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie, w szczególności o rozważenie możliwości usunięcia dostrzeżonych wątpliwości.