Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie incydentów o podłożu rasistowskim podczas meczu z dnia 2006-09-21.

Adresat:
POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ
Sygnatura:
RPO/540963/06/I/109 RZ
Data sprawy:
2006-09-21
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie incydentów o podłożu rasistowskim podczas meczu.

W związku z doniesieniami prasowymi (artykuł w "Gazecie Wyborczej" z dnia 20.09.2006 r. pt.: "Ich wzorem jest Rudolf Hess") informującymi o incydentach o podłożu rasistowskim, do jakich doszło podczas meczu Lechii Gdańsk i Pogoni Szczecin na stadionie w Gdańsku w dniu 19.09.2006 r., Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie i poinformowanie Rzecznika, o środkach, które zamierza podjąć w celu zapobieżenia powtórzeniu się podobnych incydentów w przyszłości.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-05-09
Opis odpowiedzi:
Prezes PZPN (02.10.2006 r.) poinformował, że po incydentach o podłożu rasistowskim podczas meczu o Puchar Polski rozegranego w dniu 19.09.2006 r. pomiędzy zespołami Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin, orzeczeniem z dnia 28.09.2006 r. ukarano klub Lechia Gdańsk zakazem rozgrywania zawodów jako gospodarz na całym obiekcie sportowym z udziałem publiczności w wymiarze 4 meczów oraz dodatkową karą pieniężną w wysokości 15.000 zł. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto nałożono na klub Lechia Gdańsk obowiązek opublikowania na łamach ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej przeprosin dla zawodników Pogoni Szczecin za eksponowanie przez kibiców tego Klubu zachowań o treści rasistowskiej.
Kary te zostały orzeczone na podstawie znowelizowanego Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, który przewiduje orzekanie surowych kar dyscyplinarnych za znieważanie lub obrażanie grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu przynależności narodowej, rasowej, etnicznej, wyznaniowej albo z powodu bezwyznaniowości, względnie za popełnienie jakiegokolwiek innego aktu dyskryminacyjnego lub pogardliwego w stosunku do wskazanych osób, w sytuacji nie mającej publicznego wymiaru. Przedmiotowe sankcje mogą być orzekane zarówno w stosunku do osób fizycznych jak i klubów piłkarskich. Przyjęte rozwiązania stanowią realizację programu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) mającego na celu wyeliminowanie zjawisk dyskryminacji i przemocy na stadionach piłkarskich.