Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie braku w Państwowej Straży Pożarnej kodeksu zasad etyki zawodowej, ujętego w ramy prawne z dnia 2009-01-13.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Sygnatura:
RPO/601195/08/IX/9005 RZ
Data sprawy:
2009-01-13
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie braku w Państwowej Straży Pożarnej kodeksu zasad etyki zawodowej, ujętego w ramy prawne.

W trakcie dokonywania kontroli przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Wojewódzkiej PSP oraz Komendzie Miejskiej PSP w R., został przedstawiony problem braku w tej formacji ujętego w ramy prawne kodeksu zasad etyki zawodowej. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, podejmując służbę, strażak składa ślubowanie, w którym między innymi zobowiązuje się do przestrzegania zasad etyki zawodowej. Z kolei przepis art. 115 ust. 1 określa, iż strażak odpowiada dyscyplinarnie za zawinione, nienależyte wykonywanie obowiązków służbowych oraz za czyny sprzeczne ze złożonym ślubowaniem. Zamieszczenie w ustawie zapisu dotyczącego zasad etyki zawodowej powinno skutkować doprecyzowaniem tych norm w odpowiednim akcie prawnym. W ocenie rozmówców we wszystkich służbach mundurowych są określone zasady etyki zawodowej, brak ich tylko w Państwowej Straży Pożarnej. Rzecznik zwrócił się również o wyjaśnienie podziału stanowisk i ograniczenia możliwości awansu w stopniu oficerom, na podstawie wytycznych wydanych przez Komendanta Głównego PSP, które zdaniem strażaków są sprzeczne z odpowiednim rozporządzeniem.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: