Sprawy generalne Rzecznika Praw ObywatelskichWystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie sytuacji publicznych szpitali oraz bezpieczeństwa leczenia w związku z korzystaniem przez zadłużone szpitale z pożyczek od firm windykacyjnych z dnia 2009-02-11.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/607719/09/X/10018.2.6 RZ
Data sprawy:
2009-02-11
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ZDROWIA I OCHRONY PRAW CUDZOZIEMCÓW
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie sytuacji publicznych szpitali oraz bezpieczeństwa leczenia w związku z korzystaniem przez zadłużone szpitale z pożyczek od firm windykacyjnych.

Rzecznik po zapoznaniu się z treścią artykułów zamieszczonych w dzienniku "Rzeczpospolita" z dnia 24 - 25 stycznia oraz z dnia 2 lutego 2009 r. pt. "Kosztowne pożyczki pogrążają szpitale", "Szpitale zbankrutują?", "Pożyczki będą nadal potrzebne" oraz "Pabianicki szpital uratowany", postanowił podjąć postępowanie wyjaśniające w sprawie sytuacji publicznych szpitali oraz bezpieczeństwa leczenia w związku z korzystaniem przez zadłużone szpitale z pożyczek od firm windykacyjnych W związku z powyższym zwrócił się z prośbą o informację, czy resortowi zdrowia znane jest zjawisko zapożyczania się szpitali w firmach windykacyjnych i jaka jest skala tego zjawiska, oraz czy wiadomo na jakich warunkach szpitale uzyskiwały pożyczki i czy przestrzegano obowiązujących w tej materii przepisów i procedur. Zwrócił się również informację o działaniach i zamierzeniach resortu zdrowia w sprawie rozwiązania sygnalizowanego problemu i zapewnienia przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz przeciwdziałania dalszemu zadłużaniu się publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: