Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie doręczania wezwań przez funkcjonariuszy Policji na prośbę sądu z dnia 2009-02-11.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie doręczania wezwań przez funkcjonariuszy Policji na prośbę sądu.
Podczas kontroli przestrzegania praw obywatelskich funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV, pracownicy Biura Rzecznika zostali poinformowani, że funkcjonariusze doręczają wezwania, w sytuacji gdy sąd postanawia zarządzić zatrzymanie oraz przymusowe doprowadzenie świadka (oskarżonego) w postępowaniu karnym. Policjanci przedstawili pisma sądów rejonowych zawierające prośbę o doręczenie przez Policję wezwania (również w drodze wywiadu), w przypadku uprzedniego, skutecznego doręczenia za pośrednictwem poczty. Sądy zwracają się również do Policji z prośbą o doręczenie wezwania osadzonemu lub osobie tymczasowo aresztowanej. Nadmierne i nie zawsze uzasadnione obciążanie Policji doręczaniem wezwań, sporządzaniem wywiadów środowiskowych, bądź innych czynności o charakterze niepolicyjnym, powoduje, że funkcjonariusze nie są w stanie wykonywać swych codziennych, ustawowych zadań, do których należy m.in. zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.