Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie powtarzających się w skargach do Biura Rzecznika problemów dotyczących kontroli formalnej wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia z dnia 2009-02-16.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/593190/08/II/209 RZ
Data sprawy:
2009-02-16
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie powtarzających się w skargach do Biura Rzecznika problemów dotyczących kontroli formalnej wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia.

We wnioskach kierowanych do Rzecznika, obywatele podnoszą zarzuty, iż w sprawach, w których skierowali do sądu wniosek o ukaranie i nie zgadzają się z zarządzeniem prezesa sądu w przedmiocie jego zwrotu z powodu braków formalnych, Kodeks postępowania w sprawie o wykroczenia nie gwarantuje im możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie prezesa sądu w tym zakresie. Pozbawienie prawa stron postępowania w sprawach o wykroczenia do weryfikacji trafności decyzji w sprawie zwrotu wniosku o ukaranie, celem uzupełnienia braków formalnych, jawi się jako niezgodne z art. 32 ust. 1, art. 45 ust. 1 i art. 78 Konstytucji. Skoro bowiem strony postępowania karnego mają zagwarantowane prawo do zaskarżenia zarządzenia w przedmiocie zwrotu aktu oskarżenia, celem uzupełnienia braków formalnych, to również takie prawo winny mieć zagwarantowane strony w sprawie o wykroczenie. Rzecznik zwrócił się o udzielenie informacji, czy Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje zmiany legislacyjne, które stanowiłyby rozwiązanie przedstawionego problemu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: