Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie braku w treści art. 185a i 185b k.p.k. wystarczającej gwarancji ochrony dzieci przed powtórną wiktymizacją, której ofiarą stają się dzieci zeznające w charakterze świadków z dnia 2009-03-25.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/494684/05/II/2011 RZ
Data sprawy:
2009-03-25
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie braku w treści art. 185a i 185b k.p.k. wystarczającej gwarancji ochrony dzieci przed powtórną wiktymizacją, której ofiarą stają się dzieci zeznające w charakterze świadków.

Rzecznik nadal otrzymuje niepokojące sygnały świadczące, że unormowania zawarte w art. 185a i art. 185b k.p.k. nie stanowią wystarczającej gwarancji ochrony dzieci przed powtórną wiktymizacją. Przepisy Kodeksu postępowania karnego nie wprowadzają obowiązku informowania dziecka w sposób adekwatny do jego rozwoju intelektualnego o przysługujących mu prawach, takich jak prawo do odmowy zeznań. Kodeks nie nakłada również obowiązku przesłuchiwania dziecka w przyjaznych warunkach, brak jest ustawowego obowiązku wcześniejszego przygotowania dziecka przez psychologa do udziału w tej czynności. Poza ochroną w trybie art. 185a i 185b k.p.k. znajdują się dzieci-ofiary lub świadkowie handlu ludzi. Istotnym problemem jest pozostawienie organowi procesowemu swobody podjęcia decyzji, czy dziecko-świadek drastycznego przestępstwa będzie przesłuchiwane na podstawie art. 185b. Ponadto dzieci nierzadko stykają się ze sprawcami przestępstw na sali rozpraw i są przesłuchiwane wielokrotnie. Rzecznik zwrócił się o rozważenie wystąpienia z odpowiednią inicjatywą ustawodawczą.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: