Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Skarga kasacyjna od wyroku Sądu Okręgowego w P. zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w P. wydanego w sprawie z powództwa Wiesława O. przeciwko Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o zapłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery stałej z dnia 2009-06-18.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY W WARSZAWIE ZA POŚREDNICTWEM SĄDU OKRĘGOWEGO W POZNANIU
Sygnatura:
RPO/608494/09/V/5004.5 RZ
Data sprawy:
2009-06-18
Rodzaj sprawy:
skarga kasacyjna do SN (w sprawach cywilnych - SKC)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Skarga kasacyjna od wyroku Sądu Okręgowego w P. zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w P. wydanego w sprawie z powództwa Wiesława O. przeciwko Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o zapłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery stałej.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o wniesienie skargi kasacyjnej od niekorzystnego wyroku sądu drugiej instancji, żołnierz zawodowy, którego powództwo o zapłatę przez Wojskową Agencję Mieszkaniową ekwiwalentu pieniężnego zostało oddalone. Powód zawarł z Wojskową Agencją Mieszkaniową umowę o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery stałej. Powód zarzucał, że dyrektor oddziału regionalnego WAM ustalił cenę 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkania w sposób niezgodny z powołanym przepisem, tzn. nie była to "średnia" cena na dzień wejścia w życie ustawy, tj. 1 lipca 2004 r. Domagał się zasądzenia uzupełniającej kwoty, stanowiącej różnicę pomiędzy wypłaconym mu ekwiwalentem, a ekwiwalentem w wysokości ustalonej na podstawie rzeczywistej, średniej ceny 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkania ustalonej na wskazaną datę. W skardze kasacyjnej Rzecznik zwrócił uwagę na potrzebę rozstrzygnięcia istotnego zagadnienia prawnego - czy sąd powszechny jest uprawniony do badania, w toku procesu cywilnego o zapłatę, czy określenie przez dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP kwoty, stanowiącej podstawę obliczenia wysokości ekwiwalentu, pozostaje w zgodzie z wytycznymi określonymi w tym przepisie. W ocenie Rzecznika sąd powszechny posiada taką kompetencję, bowiem w przeciwnym razie jeden z elementów cywilnoprawnej umowy, z której wynika określone roszczenie majątkowe, zostałby wyłączony spod kognicji sądu powszechnego, a to byłoby sprzeczne z konstytucyjnymi standardami ochrony praw obywatelskich.