Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



kasacja na rzecz Mariusza J. od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w K z dnia 2009-07-08.

Adresat:
SĄD NAJWYŻSZY
Sygnatura:
RPO/604130/08/II/2003.1 RZ
Data sprawy:
2009-07-08
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

kasacja na rzecz Mariusza J. od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K. utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w K.

Rzecznik zarzucił wyrokowi Sądu Okręgowego w K., rażące i mogące mieć istotny wpływ na jego treść naruszenie prawa procesowego, polegające na powiadomieniu pozbawionego wolności oskarżonego o terminie rozprawy odwoławczej na godzinę i siedem minut przed jej rozpoczęciem, co z uwagi na krótki czas jaki pozostał Mariuszowi J. do złożenia wniosku o sprowadzenie go na rozprawę apelacyjną, pozbawiło go realnej możliwości złożenia takiego wniosku oraz uczestniczenia w rozprawie przed Sądem drugiej instancji i w efekcie naruszyło przysługujące mu prawo do obrony. We wniosku kasacyjnym Rzecznik postuluje uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. W ocenie Rzecznika prawo osobistego uczestnictwa w rozprawie odwoławczej jest jednym z przejawów prawa oskarżonego do obrony. Prawo to powinno być zapewnione oskarżonemu realnie, a nie iluzorycznie. Możliwość uczestnictwa oskarżonego w rozprawie odwoławczej i przedstawiania swoich racji jest wyrazem zasady bezpośredniości, która w postępowaniu odwoławczym jest ograniczona. Oskarżony może zrezygnować z przysługującego mu prawa jednakże rezygnacji tej nie można domniemywać. Rażące naruszenie prawa procesowego przez Sąd Okręgowy mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Gdyby oskarżonemu stworzono realną możliwość złożenia oświadczenia o którym mowa w art. 451 k.p.k. wówczas otworzyłaby się przed nim możliwość bądź osobistego uczestnictwa w rozprawie odwoławczej lub skorzystania z pomocy wyznaczonego przez Sąd obrońcy (gdyby wniosek oskarżonego nie został uwzględniony przez Sąd). Argumenty przedstawione przez oskarżonego bądź jego obrońcę mogłyby mieć wpływ na orzeczenie sądu odwoławczego chociażby w odniesieniu do wymierzonej oskarżonemu kary.