Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie zapobiegania oraz zwalczania handlu tkankami i narządami oraz handlu płodami ludzkimi i dziećmi z dnia 2009-08-12.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/620590/09/II/2014 RZ
Data sprawy:
2009-08-12
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie zapobiegania oraz zwalczania handlu tkankami i narządami oraz handlu płodami ludzkimi i dziećmi.

Rzecznik otrzymuje sygnały, że istnieje przekonanie, iż na terenie Polski nie ma możliwości przeszczepienia narządu który się nie regeneruje (np. nerki) od płatnego dawcy, z udziałem pośrednika (handlarza ludźmi), bowiem operacja przeszczepienia może być przeprowadzona jedynie w szpitalu posiadającym zgodę Ministra Zdrowia. Nadto pobranie od żywego dawcy tkanek, które się nie regenerują, wymaga zgody sądu. W ocenie Rzecznika, możliwy jest jednak handel narządami z udziałem lub bez udziału pośrednika. Świadczą o tym liczne ogłoszenia w internecie. Poza problemem handlu tkankami i narządami, istotnym zagadnieniem jest handel dziećmi i płodami ludzkimi, który w świetle danych prezentowanych przez Policję do tej pory praktycznie nie istnieje, podczas gdy na stronach internetowych są zamieszczane liczne ogłoszenia osób podających się za kobiety chcące oddać dziecko do tzw. adopcji ze wskazaniem. Z informacji zawartych choćby na forach internetowych wynika, że niektóre ogłoszenia zamieszczają firmy, czy też osoby pośredniczące w transakcji handlu dzieckiem lub płodem ludzkim.

Rzecznik zwrócił się z prośbą o podanie informacji o działalności Policji w zakresie zapobiegania oraz zwalczania handlu tkankami i narządami ludzkimi oraz płodami ludzkimi i dziećmi. Poprosił też o podanie informacji o aktualnej skali zjawiska i mechanizmie działania sprawców. Rzecznika interesuje także, czy dzieci sprzedane pod pozorem adopcji, faktycznie trafiają do nowych rodzin, czy też są przedmiotem dalszej eksploatacji przez handlarzy ludźmi, a także, czy Policja otrzymuje sygnały o handlu dziećmi przez personel ośrodków adopcyjnych. W zainteresowaniu Rzecznika są również ewentualne problemy stojące na przeszkodzie w działaniu Policji w zakresie zapobiegania i ścigania handlu ludźmi.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: