Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wątpliwości dotyczących potrzeby upublicznienia danych członków zarządu organizacji pożytku publicznego w zakresie adresów zamieszkania w sprawozdaniach o działalności organizacji z dnia 2009-08-25.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/612395/09/I/3.6.4 RZ
Data sprawy:
2009-08-25
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wątpliwości dotyczących potrzeby upublicznienia danych członków zarządu organizacji pożytku publicznego w zakresie adresów zamieszkania w sprawozdaniach o działalności organizacji.

Organizacje pożytku publicznego zobowiązane są do sporządzania rocznego sprawozdania merytorycznego i finansowego ze swojej działalności, stosując odpowiednio przepisy dotyczące zakresu sprawozdań składanych przez fundacje. Sprawozdanie przekazywane jest nie tylko właściwym organom państwowym, ale również podać do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z nim przez zainteresowane podmioty.

Do Rzecznika wpłynęło pismo organizacji pożytku publicznego, która poddaje w wątpliwość § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji w zakresie, w jakim nakłada obowiązek zamieszczania w sprawozdaniu adresów zamieszkania członków zarządu organizacji. Rzecznik przypominał, że dane członków zarządu organizacji w zakresie ich adresów zamieszkania nie są ujawniane w prowadzonym na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dodatkowym argumentem, który należy uwzględnić jest fakt, iż wprawdzie wzór oświadczenia majątkowego, które jest składane przez szereg osób pełniących określone funkcje publiczne, zawiera dane dotyczące adresu zamieszkania, to jednak dokument podawany do wiadomości publicznej staje się "niejawny" w tym zakresie. Jeżeli więc obowiązujące prawo chroni w ten sposób osoby wykonujące władztwo publiczne, to trudno znaleźć uzasadnienie dla formułowania dalej idących wymogów wobec osób, które pełnią funkcje w organizacjach pozarządowych. Rzecznik zwrócił się z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu zmianę powyższego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: