Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie wykonywania przez Policję zadań w związku z przemocą w rodzinie z dnia 2009-08-28.

Adresat:
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
Sygnatura:
RPO/531269/06/II/2007 RZ
Data sprawy:
2009-08-28
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie wykonywania przez Policję zadań w związku z przemocą w rodzinie.

Do Rzecznika wciąż wpływają skargi świadczące o niebezpieczeństwie, na jakie narażeni są pokrzywdzeni przemocą obywatele, którzy zajmują wraz ze sprawcami wspólnie lokale, mimo wszczęcia postępowania karnego i mimo przypadków kierowania do Policji próśb o pomoc i interwencję. W szczególnie złej sytuacji są pokrzywdzeni czynami sprawców będących w chwili ataków agresji pod wpływem alkoholu. Umieszczani w Izbach Wytrzeźwień sprawcy niejednokrotnie nie są zatrzymywani przez Policję po wytrzeźwieniu i bardzo często wracają do domów mszcząc się na rodzinie, która prosiła Policję o interwencję. Kierowanie agresywnych sprawców do izb wytrzeźwień przez Policję wiąże się też z negatywnymi skutkami finansowymi dla budżetu danej rodziny. W rezultacie pokrzywdzeni niejednokrotnie sami proszą o niekierowanie sprawcy do izby wytrzeźwień.

Obowiązujące od dnia 1 marca 2008 r. Zarządzenie nr 162 Komendanta Głównego Policji w sprawie metod i form wykonywania przez Policję zadań w związku z przemocą w rodzinie w ramach procedury "Niebieskie Karty" nie odnosi się szczegółowo do wskazanego problemu traktowania sprawców będących pod wpływem alkoholu. Wielokrotnie to pokrzywdzeni muszą podpowiadać funkcjonariuszom Policji, co leży w ich obowiązkach w sytuacji zastanej przemocy. Rzecznik zwrócił się z prośbą o zbadanie przedstawionego problemu i rozważenie uściślenia Zarządzenia nr 162, czy też algorytmu postępowania funkcjonariuszy Policji, o wskazanie, jakie czynności należy przeprowadzić w sytuacji stwierdzonego podczas interwencji zagrożenia, jakie stwarza osoba agresywna wobec pozostających we wspólnym miejscu zamieszkania domowników, a będąca pod wpływem alkoholu czy też innych substancji mających negatywny wpływ na ich zachowanie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: