Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie postulatów zaostrzenia kar za przestępstwo wzięcia zakładnika z dnia 2009-09-22.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie postulatów zaostrzenia kar za przestępstwo wzięcia zakładnika.
W związku z porwaniem i zamordowaniem p. Krzysztofa Olewnika, a także innymi tego rodzaju zdarzeniami, pojawił się w debacie publicznej postulat podwyższenia górnego progu zagrożenia karą pozbawienia wolności, do 25 lat, za popełnienie przestępstwa pozbawienia wolności lub wzięcia zakładnika. Dotyczyłoby to sytuacji, gdy ofiara nie została zwolniona ani odnaleziona i zachodzi prawdopodobieństwo, że nie żyje, przy jednoczesnym braku dowodów potwierdzających zgon. Obecnie, przestępstwo pozbawienia wolności na czas przekraczający 7 dni lub ze szczególnym udręczeniem (art. 189 § 2 k.k.) zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do 10 lat. Drugim przestępstwem pozostającym w związku z omawianym problemem jest wzięcie lub przetrzymanie zakładnika w celu zmuszenia organu państwowego lub samorządowego, instytucji, organizacji, osoby fizycznej lub prawnej albo grupy osób do określonego zachowania się. W typie podstawowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 252 § 1 k.k.); w typie kwalifikowanym zagrożenie ustawowe to kara od 2 lat do 12 lat pozbawienia wolności (art. 252 § 2 k.k.). Wyrok wydany w sprawie porwania, a następnie zabójstwa p. Krzysztofa Olewnika dowodzi, iż obecne zagrożenie karą pozbawienia wolności przestępstwa wzięcia zakładnika jest zbyt niskie. Zważywszy na wzrastające poczucie zagrożenia społecznego omawianą kategorią przestępstw, należy w ocenie Rzecznika rozważyć umieszczenie ich w katalogu zbrodni i podwyższenie górnej granicy zagrożenia karą do 15 lat pozbawienia wolności. Należałoby także podnieść górną granicę kary za czyn z art. 252 § 2 k.k. do 25 lat pozbawienia wolności.