Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie działań operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych z dnia 2009-09-28.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/624263/09/II/2003 RZ
Data sprawy:
2009-09-28
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie działań operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych.

Do Rzecznika zwrócił się poseł na Sejm RP, wskazując na nieprawidłowości, do jakich w jego ocenie dochodzi w związku z prowadzeniem na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych działań operacyjno-rozpoznawczych. Obrońcy występujący w sprawach karnych sygnalizują o niepokojących faktach nieformalnego oddziaływania na osoby osadzone zmierzającego do uzyskania od nich określonych zeznań lub wyjaśnień. Ponadto zdarzają się przypadki widzeń z osadzonymi nieodnotowane w odpowiedniej dokumentacji jednostek penitencjarnych a także poza zakładami karnymi lub aresztami śledczymi. W ocenie posła może to świadczyć o tym, że niektórzy funkcjonariusze Służby Więziennej są tajnym współpracownikami służb niepodlegających Ministrowi Sprawiedliwości. Poseł kwestionuje także regulowanie prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych jedynie poprzez ściśle tajne pismo Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 29 marca 2006 r. Dyrektor Generalny SW w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi udzielił wyjaśnień dotyczących poruszonych powyżej kwestii, jednak wątpliwość Rzecznika wzbudza przede wszystkim regulowanie prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych pismem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości prowadzenia czynności o charakterze operacyjno-rozpoznawczym przez właściwe, uprawnione do tego służby na terenie jednostek penitencjarnych. Specyfika jednostek penitencjarnych może jednak przemawiać za wprowadzeniem szczególnych uregulowań tej materii na ich terenie. Nie wydaje się jednak właściwe dokonanie takiej regulacji poprzez pismo Dyrektora Generalnego SW, w szczególności o charakterze tajnym. Rzecznik zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska wobe

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: