Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie funkcjonowania systemu ratownictwa morskiego opartego na jednostkach Marynarki Wojennej z dnia 2009-09-22.
Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie funkcjonowania systemu ratownictwa morskiego opartego na jednostkach Marynarki Wojennej.
Podczas wizyty w sierpniu 2009 r. przedstawicieli Biura Rzecznika w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni przedstawiony został problem funkcjonowania ratownictwa morskiego, opartego na jednostkach Marynarki Wojennej. Jednym z głównych zadań Brygady jest podejmowanie akcji ratowniczych zarówno na lądzie jak i na morzu, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych. Na wyposażeniu jednostki w dniu wizyty były 43 samoloty, z czego sprawnych tylko 24. Najstarsze statki powietrzne eksploatowane przez Brygadę mają ponad 20 lat, a najnowsze ponad lat dziesięć. Pogarszający się z każdym rokiem stan techniczny eksploatowanych statków powietrznych, a także brak zakupu nowych samolotów, spowodował, iż Dowódca Marynarki Wojennej RP rozkazem z dnia 5 listopada 2007 r. wprowadził ograniczenia do systemu. Obowiązujące obecnie procedury przewidują, iż działania ratownicze mogą być podjęte po ok. 2 godzinach od powiadomienia. Trudna sytuacja sprzętowa w Brygadzie ulegnie dalszemu pogorszeniu, kiedy z końcem września 2009 r. zostanie wycofany z eksploatacji jeden z dwu śmigłowców ratowniczych z eskadry w Gdyni. Brak szybkiej reakcji ze strony Ministra Obrony Narodowej, szczególnie w zakresie przyśpieszenia terminu remontowanych silników, a także zakupu nowych samolotów, może spowodować, iż w najbliższym czasie system ratownictwa zorganizowany na bazie Marynarki Wojennej przestanie funkcjonować. W sytuacji zaistnienia wypadku lub katastrofy na morzu, gdy o życiu ludzi decydują często minuty, podejmowanie akcji ratunkowej dopiero po kilku godzinach jest trudne do zaakceptowania. Rzecznik zwrócił się z prośbą o podjęcie odpowiednich działań.