Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Przystąpienie do postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Straży Granicznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wydanego w sprawie ze skargi Tadeusza L. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego z dnia 2009-09-17.

Adresat:
NACZELNY SĄD ADMINISTRACYJNY
Sygnatura:
RPO/627054/09/V/5004.5 RZ
Data sprawy:
2009-09-17
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Przystąpienie do postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Straży Granicznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wydanego w sprawie ze skargi Tadeusza L. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

Rzecznik przedstawił następujące stanowisko: funkcjonariusz Straży Granicznej, który na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej pobierał równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego, jest nadal uprawniony do jego pobierania, jeżeli jego małżonek (on sam) nabył z tytułu spadkobrania udział w domu mieszkalnym, w którym zamieszkuje, a zajmowana przez niego część domu nie zapewnia norm zaludnienia, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 czerwca 2002 r. w sprawie przydziału, opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w części orzeczeń, równoważnik pieniężny za brak lokalu przysługuje wyłącznie funkcjonariuszowi, który w ogóle nie posiada lokalu mieszkalnego lub domu w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej. Natomiast zgodnie z odmiennym stanowiskiem, uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego są powiązane z wielkością powierzchni mieszkalnej zajmowanego lokalu lub części domu mieszkalnego, a nie z samym tylko brakiem lokalu w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej. Rzecznik opowiada się za szerszą interpretacją art. 96 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej, która winna być dokonywana w powiązaniu z przepisami regulującymi uprawnienia mieszkaniowe funkcjonariuszy, i która - jak się wydaje - przeważa w orzecznictwie sądów administracyjnych dotyczącym omawianej problematyki.

 


Data odpowiedzi:
2009-12-03
Opis odpowiedzi:


Zagadnienie prawne rozpoznane (uchwała z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. akt I OPS 7/09). Naczelny Sąd Administracyjny podjął następującą uchwałę: Równoważnik pieniężny, na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, przysługuje funkcjonariuszowi Straży Granicznej, który (jego małżonek) jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, jeżeli zajmowana przez funkcjonariusza część domu (mieszkanie) nie odpowiada co najmniej przysługującej mu powierzchni mieszkalnej według norm zaludnienia określonych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 czerwca 2002 r. w sprawie przydziału, opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych.