Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie złożenia oświadczenia przez Prezydenta o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w zakresie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych Unii Europejskiej z dnia 2009-11-09.

Adresat:
PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Sygnatura:
RPO/622470/09/I/22 RZ
Data sprawy:
2009-11-09
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie złożenia oświadczenia przez Prezydenta o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w zakresie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych Unii Europejskiej.

W dniu 15 marca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o upoważnieniu Prezydenta RP do złożenia oświadczenia o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich na podstawie art. 35 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Uregulowana w tym przepisie procedura prejudycjalna odnosi się do materii współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, czyli obszaru tzw. trzeciego filara UE. W myśl postanowień Traktatu Lizbońskiego trójfilarowa struktura UE ma zostać zniesiona, co pociągnie za sobą odejście od opcjonalnego charakteru jurysdykcji ETS w ramach współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych. Przewidziano jednak pięcioletni okres przejściowy w odniesieniu do jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wobec aktów prawnych UE w dziedzinie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych.

Niezłożenie przez Rzeczpospolitą Polską powyższego oświadczenia, doprowadzi do wyłączenia przez ten okres możliwości skierowania pytania do ETS w trybie prejudycjalnym, m.in. w odniesieniu do dokumentów kluczowych dla właściwego funkcjonowania Obszaru Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości UE, takich jak decyzja ramowa o Europejskim Nakazie Aresztowania, decyzja ramowa o pozycji ofiar w postępowaniu karnym, czy ujęta w Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen zasada ne bis in idem. Na skutek złożenia oświadczenia standard ochrony praw jednostek w Polsce zostanie zrównany z poziomem tej ochrony w innych państwach członkowskich UE. Rzecznik zwrócił się o poinformowanie, na jakim etapie znajduje się składanie przedmiotowego oświadczenia.

Wystąpienie do Prezydenta RP w sprawie złożenia oświadczenia przez Prezydenta o uznaniu właściwości Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w zakresie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych Unii Europejskiej.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: