Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie wysokiego kosztu uzyskania zaświadczeń o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego z dnia 2009-11-23.
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie wysokiego kosztu uzyskania zaświadczeń o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
W związku z wpływającymi skargami na wysoki koszt uzyskiwania zaświadczeń o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wynoszący 50 zł, Rzecznik zwrócił się do Rejestru o przedstawienie informacji o kosztach jego funkcjonowania oraz uzyskiwanych wpływach. Jak wynika z przedstawionych danych, wysokość opłaty za udzielenie informacji o karalności osoby została ustalona na poziomie znacznie przewyższającym faktyczny koszt jej sporządzenia. Co więcej, niezasadne jest, aby koszty funkcjonowania KRK były przerzucane na osoby indywidualne, które zmuszone są do ubiegania się o uzyskanie zaświadczenia o niekaralności (np. w związku z ubieganiem się o pracę), podczas gdy podstawowy użytkownik KRK, jakim są organy państwa nie ponosi żadnych kosztów. Z odpowiedzi Dyrektora Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego wynikało także, iż odnotowywane są przypadki przenoszenia przez pracodawców na obywatela obowiązku dostarczenia zaświadczenia o niekaralności, pomimo braku stosownej podstawy prawnej do nałożenia takiej powinności. Rzecznik zwrócił się zatem o rozważenie nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie określenia wysokości opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego. W ocenie Rzecznika, wysokość opłaty za uzyskanie zaświadczenia przez obywatela powinna być oparta na rzeczywistych kosztach jego sporządzenia, natomiast pozostałe koszty powinny być ponoszone z budżetu państwa, ewentualnie z tej części budżetu, której dysponentami są organy występujące o informację o osobie.