Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących trybu wnoszenia i rozpatrywania sprzeciwów od orzeczeń lekarskich, przewidzianego w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 2009-11-27.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/578571/08/I/112 RZ
Data sprawy:
2009-11-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących trybu wnoszenia i rozpatrywania sprzeciwów od orzeczeń lekarskich, przewidzianego w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Na braki w polskim ustawodawstwie w zakresie procedury zgłaszania i rozpatrywania sprzeciwu pacjentów od orzeczeń lekarskich zwrócił uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku w sprawie Tysiąc przeciwko Polsce. Szczególnej procedury, w ocenie Trybunału, wymagają sprawy przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży. Tym samym nałożony został na Państwo Polskie obowiązek wprowadzenia odpowiednich rozwiązań prawnych, które usuną niezgodności między krajowym prawodawstwem, a wymogami postawionymi przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. Niektóre z powyższych proceduralnych kwestii zostały wprowadzone do porządku prawnego na mocy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 21 maja 2009 r. W środowisku prawniczym i lekarskim pojawiają się jednak wątpliwości, czy przewidziany tą ustawą tryb wnoszenia i rozpatrywania sprzeciwów od orzeczeń lekarskich w pełni realizuje wspomniany wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Podstawowe wątpliwości dotyczą przede wszystkim powierzenia rozstrzygania sprzeciwów Komisjom Lekarskim. Stosownie do art. 31 ust. 7 ustawy o prawach pacjenta, orzeczenie tej Komisji jest ostatecznie i nie podlega zaskarżeniu do sądu. Zastrzeżenia budzi również art. 31 ust. 5 ustawy o prawach pacjenta, zgodnie z którym podstawą orzeczenia Komisji Lekarskiej jest w pierwszej kolejności zgromadzona dokumentacja medyczna. Ponadto zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy o ochronie praw pacjenta, ciężar dowodu zostaje przerzucony na pacjenta. Wreszcie ustawa nie przewidziała żadnego trybu rozstrzygania sporów między lekarzami, którzy wydają opinię lub orzeczenie lekarskie w danej sprawie. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska odnośnie do wspomnianych rozwiązań ustawowych.

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie realizacji zaleceń zawartych w wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Alicja Tysiąc przeciwko Polsce.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: