Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie konieczności traktowania dzieci w toku postępowania karnego w sposób gwarantujący ich ochronę przed ponowną wiktymizacją z dnia 2009-12-01.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/494684/05/II/2011 RZ
Data sprawy:
2009-12-01
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie konieczności traktowania dzieci w toku postępowania karnego w sposób gwarantujący ich ochronę przed ponowną wiktymizacją.

Rzecznik podtrzymał pogląd o konieczności nowelizacji art. 185a i art. 185b Kodeksu postępowania karnego w kierunku zagwarantowania jednokrotnego przesłuchania małoletniego świadka w przyjaznych dlań warunkach, bez względu na przedmiot procesu karnego. Wskazane przepisy, w obecnym brzmieniu nie chronią wszystkich dzieci pokrzywdzonych przestępstwami szczególnie godzącymi w ich psychikę. Poza możliwością ochrony przewidzianej w art. 185a k.p.k. znajdują się między innymi małoletni pokrzywdzeni handlem ludźmi i pokrzywdzeni rozbojem. Dzieci mające status świadka, w przeciwieństwie do pokrzywdzonych, dzięki ogólniejszej treści art. 185b k.p.k., mogą być przesłuchane jednorazowo także we wszystkich sprawach dotyczących przestępstw z użyciem przemocy i groźby bezprawnej. Niestety sformułowanie w treści wskazanego przepisu przesłanki wymagającej uznania zeznań małoletniego świadka za istotne dla rozstrzygnięcia w sprawie, jest nie tylko niefortunne z perspektywy możliwości podjęcia przez organ procesowy decyzji o przeprowadzeniu dowodu, który nie ma znaczenia dla danej sprawy, ale również zawęża krąg świadków mogących skorzystać z opisanego w art. 185 a k.p.k. trybu przesłuchania.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: