Wystąpienie do Przewodniczącej Rady Etyki Mediów w sprawie sposobu opublikowania przez "Super Express" informacji na temat wydarzeń rozgrywających się wokół Senatora Krzysztofa Piesiewicza z dnia 2009-12-16.
Wystąpienie do Przewodniczącej Rady Etyki Mediów w sprawie sposobu opublikowania przez "Super Express" informacji na temat wydarzeń rozgrywających się wokół Senatora Krzysztofa Piesiewicza.
Rzecznik z wielkim niepokojem obserwuje doniesienia medialne na temat wydarzeń rozgrywających się wokół Senatora Krzysztofa Piesiewicza. Niepokój ten jest powodowany sposobem i formą relacjonowania zdarzeń, jakie miały miejsce w prywatnym mieszkaniu Senatora. Zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. Nie ulega wątpliwości, że nieustanna kontrola osób sprawujących funkcje publiczne jest częścią tej właśnie służby. Dziennikarz ma jednak obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową oraz zasadami współżycia społecznego. Do podstawowych ograniczeń swobody dziennikarskiej należy niewątpliwe obowiązek poszanowania czci i godności człowieka. Wartości te przynależą w równym stopniu tym, którzy postępują szlachetnie i w zgodzie z prawem, jak i tym, którzy w przypływie ludzkiej ułomności dopuścili się przewinienia. W tym przypadku dziennikarską rzetelność zastąpiła pogoń za sensacją i skandalem. Trudno bowiem inaczej ocenić opublikowanie przez dziennik Super Express materiałów służących uprzednio do szantażu. Konsekwencje takich działań mogą okazać się tragiczne i nie wpływają pozytywnie na jakość debaty publicznej w Polsce. Rzecznik zwrócił się z prośbą o zajęcie przez Radę Etyki Mediów stanowiska w przedmiocie publikacji dziennika Super Express.