Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymogu niekaralności osób starających się o przyjęcie do służby w Policji z dnia 2010-01-15.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/632069/09/IX/9003.1.4 RZ
Data sprawy:
2010-01-15
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymogu niekaralności osób starających się o przyjęcie do służby w Policji.

W ostatnim czasie Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje liczne skargi od osób starających się o przyjęcie do służby w Policji. Podnoszą oni, że z uwagi na opinię prawną Biura Prawnego Komendy Głównej Policji dotyczącą rozumienia pojęcia niekaralności, wynikającego z treści art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przerywane są wobec nich postępowania kwalifikacyjne do służby w Policji. Z informacji uzyskanych przez Rzecznika wynika, iż w dotychczasowej praktyce, oceniając kandydata do służby w Policji z punktu widzenia wymogu niekaralności, nie brano pod uwagę popełnionych przez niego wykroczeń, o ile kandydat spełniał jednocześnie wymóg nieposzlakowanej opinii. Wymogu niekaralności za wykroczenia nie przewiduje znaczna większość pragmatyk funkcjonariuszy służb mundurowych (w tym żołnierzy zawodowych). Rzecznik zwrócił się z prośbą o zbadanie przedstawionego problemu oraz przedstawienie stosownych informacji w tej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: