Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie odmów wydania decyzji potwierdzających prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ze względu na nieposiadanie przez wnioskodawcę numeru PESEL z dnia 2010-01-19.

Adresat:
MINISTERSTWO SKARBU PAŃSTWA
Sygnatura:
RPO/636611/09/IV/4006.5 RZ
Data sprawy:
2010-01-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie odmów wydania decyzji potwierdzających prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ze względu na nieposiadanie przez wnioskodawcę numeru PESEL.

Do Biura Rzecznika napływają skargi, w których wnioskodawcy podnoszą, iż wbrew obowiązującym regulacjom prawnym wojewodowie uzależniają wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty od wskazania numeru PESEL. Warunki uzyskania rekompensaty określa ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 2 i 3 tej ustawy, prawo do rekompensaty przysługuje tylko obywatelom polskim. Wśród dokumentów, które należy dołączyć do wniosku według art. 6 w/w ustawy są dowody świadczące o posiadaniu obywatelstwa polskiego. Do takich dowodów zalicza się dokumenty tożsamości. Jednak nie wszyscy uprawnieni do rekompensaty posiadają polskie dokumenty tożsamości z numerem PESEL. Niejednokrotnie obywatele polscy przebywający za granicą posiadają paszporty tymczasowe wystawione przez konsula lub decyzje o poświadczeniu obywatelstwa polskiego. Dokumenty te mogą nie zawierać numeru PESEL. Zdaniem Rzecznika nieposiadanie przez wnioskodawcę numeru PESEL nie powinno być kwalifikowane jako brak formalny wniosku, a tym bardziej stanowić podstawę decyzji odmawiającej potwierdzenia prawa do rekompensaty. Zasadnym zatem wydaje się podjęcie przez Ministra Skarbu Państwa działań, mających na celu umożliwienie otrzymania rekompensaty przez wnioskodawców, którzy nie posiadają numeru PESEL.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2010-02-09
Opis odpowiedzi:

Minister Skarbu Państwa (01.02.2010 r.) potwierdził, iż żądanie przez organy potwierdzające prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP od osób zamieszkałych za granicą i ubiegających się o wydanie decyzji potwierdzającej ich prawo do rekompensaty dostarczenia dokumentu stwierdzającego posiadanie numeru PESEL jest bezpodstawne. Ministerstwo Skarbu Państwa w ramach prowadzonego monitoringu rozpatrywania przez właściwych wojewodów wniosków w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty oraz wprowadzania danych osób uprawnionych do rejestrów wojewódzkich wystąpi do urzędów wojewódzkich z pismem przypominającym o konieczności stosowania trybu załatwiania spraw dotyczących realizacji prawa do rekompensaty w pełni zgodnego z przepisami ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.