Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie wprowadzenia do Ordynacji wyborczej do Sejmu RP i do Senatu RP, ustawy o referendum ogólnokrajowym oraz ustawy o referendum lokalnym instytucji tzw. alternatywnych form głosowania z dnia 2010-01-27.

Adresat:
MARSZAŁEK SEJMU RP
Sygnatura:
RPO/572441/07/I/112.1 RZ
Data sprawy:
2010-01-27
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Marszałka Sejmu RP w sprawie wprowadzenia do Ordynacji wyborczej do Sejmu RP i do Senatu RP, ustawy o referendum ogólnokrajowym oraz ustawy o referendum lokalnym instytucji tzw. alternatywnych form głosowania.

Wprowadzona ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta instytucja pełnomocnika - jako alternatywna forma głosowania przewidziana dla osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku - jest odpowiedzią na wieloletnie oczekiwania środowiska osób z niepełnosprawnością oraz postulaty kolejnych Rzeczników Praw Obywatelskich. Zmiany wprowadzone tą ustawą, a także zeszłoroczna nowelizacja ustawy - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego pozwolą osobom z niepełnosprawnością współdecydować - na równi z innymi obywatelami - o kształcie władz samorządowych, reprezentacji Polski w Parlamencie Europejskim oraz o tym, kto sprawować będzie urząd Prezydenta RP. Pilnej nowelizacji wymagają pozostałe ustawy regulujące prawo wyborcze w Polsce tj. ustawa z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym oraz ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym. Nierozwiązanym dotąd problemem pozostaje sytuacja osób przebywających w dniu wyborów poza granicami kraju lub osób, które z innych przyczyn nie mogą stawić się w lokalu komisji wyborczej. Jednym z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie instytucji tzw. głosowania korespondencyjnego. Rzecznik zwrócił się z prośbą o poinformowanie, czy prowadzone są prace nad nowelizacją ustaw w zakresie wprowadzenia tzw. alternatywnych form głosowania.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: