Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zastępstwa procesowego ze strony aplikantów adwokackich i radcowskich z dnia 2010-02-16.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/638656/10/I/14.9 RZ
Data sprawy:
2010-02-16
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zastępstwa procesowego ze strony aplikantów adwokackich i radcowskich.

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" z dnia 15 stycznia 2010 r. ukazał się artykuł "Tysiące aplikantów zostały pozbawione pracy" dotyczący kwestii zastępstwa procesowego ze strony aplikantów adwokackich i radcowskich. Zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze oraz art. 351 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, odpowiednio, aplikant adwokacki i radcowski mogą - po spełnieniu pewnych przesłanek - zastępować adwokata lub radcę prawnego przed sądami, organami ścigania oraz organami administracji publicznej. Uprawnienie to związane jest jednak immanentnie ze statusem aplikanta, co powoduje, że są pozbawione prawa reprezentowania stron przed sądem osoby, które ukończyły szkolenie, ale nie zdały jeszcze egzaminu zawodowego oraz osoby, które zdały egzamin, ale nie uzyskały jeszcze wpisu na listę adwokatów lub radców prawnych. Sytuacja ta może prowadzić do naruszenia określonej w art. 65 Konstytucji wolności wykonywania zawodu. Co więcej, brak unormowania w tym względzie, przy jednoczesnym nieokreśleniu przez ustawodawcę terminu, w którym aplikant po ukończonym szkoleniu ma przystąpić do egzaminu zawodowego powoduje, że przez długi czas status tych osób w zakresie zastępstwa procesowego może być niejasny. Wyrażane są ponadto wątpliwości, czy osoby takie ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego jednostek korzystających z ich usług. W świetle powyższego Rzecznik zwrócił się z prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie, a także podjęcie działań, które umożliwiłyby rozwiązanie przedstawionego problemu.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: