Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Zarządu TVP S.A. w sprawie zwolnienia z pracy redaktor Anity Gargas, zastępcy dyrektora Programu TVP 1 z dnia 2010-02-22.

Adresat:
TELEWIZJA POLSKA S.A.
Sygnatura:
RPO/641449/10/I/3.5.1 RZ
Data sprawy:
2010-02-22
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Zarządu TVP S.A. w sprawie zwolnienia z pracy redaktor Anity Gargas, zastępcy dyrektora Programu TVP 1.

Zarząd TVP S.A. podjął w ostatnich dniach decyzję o zwolnieniu z pracy Pani red. Anity Gargas, zastępcy dyrektora Programu I. Według rozpowszechnionej przez media informacji decyzja ta miała bezpośredni związek z wyemitowaniem przez TVP filmu "Towarzysz Generał", przedstawiającego postać gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Telewizja publiczna nie powinna wspierać żadnej opcji politycznej. Jej program powinien natomiast prezentować szerokie spektrum postaw i opinii politycznych, społecznych czy historycznych. W tak określonych granicach mieści się wskazany wyżej film. W art. 54 ust. 1 Konstytucji zagwarantowana jest wolność wyrażania swoich poglądów, zaś w art. 73 wolność badań naukowych i ogłaszania ich wyników. Autorzy filmu skorzystali z tych uprawnień. Jeżeli nawet uwzględni się zarzuty, stawiane autorom filmu, iż jest on jednostronny i nieobiektywny, to istnieją inne formy przedstawienia racji drugiej strony, co TVP powinna umożliwić. Dopiero wtedy, gdyby okazało się, iż konkretny program był zmanipulowany, czy też przedstawiał dokumenty nieprawdziwe, wyciągnięcie ewentualnych konsekwencji, także wobec osób odpowiedzialnych za emisję programu, byłoby dopuszczalne. Karanie dyrektora programu tylko za to, iż dopuścił do emisji określonego programu, jeżeli sugerowane przez media przyczyny zwolnienia są prawdziwe, musi wywoływać uzasadnione zaniepokojenie. W świetle zadań nałożonych przepisami prawa na publiczną radiofonię i telewizję należy stwierdzić, że takie działanie może stać w sprzeczności nie tylko z normami konstytucyjnymi, ale także standardami orzeczniczymi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: