Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie braku możliwości przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do Policji wobec kandydatów uznanych za trwale niezdolnych do zasadniczej służby wojskowej oraz nie będących żołnierzami rezerwy z dnia 2010-03-02.
Wystąpienie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie braku możliwości przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do Policji wobec kandydatów uznanych za trwale niezdolnych do zasadniczej służby wojskowej oraz nie będących żołnierzami rezerwy.
Nawiązując do wcześniejszej korespondencji w tej sprawie (wystąpienie z dnia 11 stycznia br., odpowiedź z dnia 12 lutego br.), Rzecznik ponownie stwierdził, iż odmowy wszczęcia postępowań rekrutacyjnych, uzasadnione treścią art. 28 ust. 3 ustawy o Policji, rodzą wątpliwości, czy przepis ten jest zgodny z art. 60 Konstytucji RP, w zakresie w jakim gwarantuje prawo obywateli do równego dostępu do służby publicznej. Przepisy ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, które weszły w życie w dniu 11 lutego 2009 r. zmieniły jedynie zasady kierowania do rezerwy osób, którym przyznano kategorię "D", czyli niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Nie zmieniły jednak statusu osób z orzeczoną kategorią "E" - trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoby te w dalszym ciągu nie są przenoszone do rezerwy, lecz skreślane z ewidencji mobilizacyjnej. Problem odmów wszczynania postępowań rekrutacyjnych do Policji pozostaje zatem nadal aktualny zarówno wobec osób, którym orzeczono kategorię "D" lub "E" przed 11 lutego 2009 r., jak i "E" na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa. Mając na uwadze to, że zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o Policji, zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Policji ustalają komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, wydaje się uzasadnionym wniosek Rzecznika o zmianę przepisu art. 28 ust. 3 w sposób umożliwiający poddanie tych kandydatów postępowaniu rekrutacyjnemu.