Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje prawo do bezpłatnego mieszkania albo do równoważnika pieniężnego z dnia 2010-03-11.

Adresat:
MINISTERSTWO ŚRODOWISKA
Sygnatura:
RPO/604125/08/V/5003 RZ
Data sprawy:
2010-03-11
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje prawo do bezpłatnego mieszkania albo do równoważnika pieniężnego.

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika z początku 2009 r. Minister Środowiska poinformował, że projektowi ograniczenia dotychczasowego kręgu uprawnionych do bezpłatnego mieszkania lub równoważnika pieniężnego nie nadano dalszego biegu, m.in. z uwagi na negatywną opinię związków zawodowych. Sprawa miała zostać ponownie rozważona przy kolejnej nowelizacji ustawy o lasach. Mimo braku takiej nowelizacji, w dniu 17 grudnia 2009 r. Minister Środowiska wydał nowe rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny, oraz sposobu i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań, a także ustalania i wypłaty równoważnika pieniężnego. W rozporządzeniu tym znacząco zredukowano listę stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny. Wprowadzono zatem zmiany, które były przedmiotem krytyki i skarg do Rzecznika w roku ubiegłym. W ocenie Rzecznika pozostawienie kompetencji do określenia kręgu osób, którym prawo to przysługuje, organowi władzy wykonawczej, rodzi obawę, iż zależnie od doraźnych potrzeb może on rozszerzać bądź ograniczać prawo pracowników Służby Leśnej do wskazanych świadczeń. Wydaje się, iż materia ta powinna być uregulowana bezpośrednio w przepisach ustawy o lasach. Rzecznik zasygnalizował również, że zdaniem skarżących rozporządzenie pomija całkowicie tych pracowników Służby Leśnej, których charakter pracy uzasadnia zamieszkiwanie w miejscu jej wykonywania. Pozbawienie tej kategorii pracowników dotychczasowego uprawnienia nie uwzględnia specyfiki i realiów pracy w Służbie Leśnej. Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: